CHP İstanbul İl Başkanı Çelik’ten belediye çalışanlarına çağrı: Lütfen hukukun dışına çıkmayın

Resmi olmayan sonuçlara göre, belediye başkanlığı CHP’nin kazandığı İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinde itirazlar ve oy sayım sayımı sürüyor.

İstanbul’daki seçim sonuçlarına itirazlarla ilgili basın açıklaması yapan CHP İl Başkanı Özgür Çelik, “Gaziosmanpaşa’da devam eden sayım ediyor, bugün sayımın tamamlanacağını düşünüyoruz. 1030 sandıktan 593 sandık yeniden sayıldı. 900’e yakın farkla Hakan Bahçetepe, yeniden sayımda da önde görünüyor. Sayım tamamlandığında 31 Mart’ta ortaya çıkan iradede bir değişim olmayacağını hepimiz görmüş oluyoruz” dedi.

“Beykoz’da süreç devam ediyor. İstanbul’un başka ilçelerinde devam eden süreçler var” diyen Çelik, “Beykoz’da İstanbul İl Seçim Kurulu oyların yeniden sayılmasına karar vermişti. Biz de Yüksek Seçim Kurulu’na başvurduk. Yüksek Seçim Kurulu, il seçim kurulunun kararını bozdu. Şu anda Beykoz’da belediye başkanımız Alaattin Köseler’in mazbatasını almasının önünde herhangi bir engel kalmadı. Mazbatasının verilmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘ÇOK CİDDİ OY FARKININ OLDUĞU YERLERDE MAZBATALAR GECİKTİRİLİYOR’

Belediyelerde evrak imza edildiğine dair iddialar olduğunu söyleyen Çelik, şöyle devam etti:

“İlçelerde çok ciddi oy farkının olduğu yerlerde mazbatalar geciktiriliyor. Örneğin Tuzla’da mazbatanın yeni düzenlendiğine dair bir bilgi geldi. Mazbataların çeşitli ilçelerde geciktirilmesinin sebebi ne olabilir, aklımıza farklı soru işaretleri geliyor. Belediyelerde evrakların imha edildiğine yönelik, birtakım malzemelerin belediye binalarının dışarısına çıkarıldığına yönelik duyumlarımız var. Buradan bütün belediye çalışanlarına sesleniyorum, lütfen hukukun dışına çıkmayın, hukuk çerçevesinde görevlerinizi yerine getirmeye devam edin.”

‘ÇİFTE STANDARTLA KARŞI KARŞIYAYIZ, YUKARIDAN SİYASİ BASKI MI VAR?’

“Bir çifte standartla da karşı karşıyayız. Beykoz’da ve Gaziosmanpaşa’da rakip siyasi parti itiraz etti, sayım kararı alındı. Ancak bizim Pendik, Arnavutköy, Bahçelievler, Fatih, Ümraniye’de bizim itirazlarımız reddedildi. Bizim itiraz gerekçelerimiz daha somut gerekçeler ancak sayım kararı alınmadı. Burada şöyle bir soru işareti de ortaya çıkıyor: Acaba yukarıdan bir siyasi baskı var mı? Gaziosmanpaşa’da yeniden sayım kararı alındıysa oralarda da alınmalı.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir